Bitka na Zapadnoj Moravi (Bitka na Parcanskoj kosi)
- Tomic Boban
- Sep 17, 2016
- 6 min read
Tokom 20. septembra vodile su se krvave borbe na levoj obali Zapadne Morave, ali odlučujući okršaji odigravaju se sutradan, 21. septembra 1944, kada četnici kreću u protivofanzivu. Borbe vođene tog dana Stošić ovako opisuje: “Nadmoćnim snagama i svešću da je ovo poslednji bedem prodoru partizana u centralnu Srbiju, četničke snage su naterale na povlačenje partizanske jedinice na čitavoj liniji. Neočekivano snažan udar izazvao je totalnu pometnju da su, u haosu povlačenja, “Crnogorci“ stigli iz Velike Drenove u Mrzenicu, a 3. srpska iz Bele Vode i Konjuha do Velike Drenove i Medveđe, gde su prešli Moravu“
Poslednja velika bitka između četnika i partizana u Srbiji vođena je na Zapadnoj Moravi, u blizini Kruševca, od 18. do 22. septembra 1944. godine.
U pokušaju da pređe reku i prodre u Šumadiju četnike napada 2. proleterska divizija. Imala je verovatno oko 2.500 boraca, jer su na okupiranoj teritoriji komunisti uspeli da sprovedu samo delimičnu mobilizaciju.
Šumadiju je branila Rasinsko-toplička grupa korpusa potpukovnika Dragutina Keserovića. Pod Keserovićevom komandom i dalje se nalazio 2. kosovski korpus kapetana Žike Markovića. Posle prva dva dana Bitke na Zapadnoj Moravi stigli su i delovi Varvarinskog korpusa, kao i slabije nedićevske posade iz okoline.
Na četničku mobilizaciju raspisanu 1. septembra omladina se rado odazvala, tako da je brojno stanje Keserovićevih jedinica, prema izjavi američkog poručnika Elsforda Kramera, datoj pred Komitetom za pravedno suđenje Draži Mihailoviću 1946. godine u Njujorku, tada iznosilo “blizu 8.000 ljudi“.

Pobednici: Jedna jedinica iz sastava 1. rasinske brigade
Kramer se kao član američke vojne misije pri Vrhovnoj komandi tokom septembra i oktobra 1944. godine nalazio u Keserovićevom štabu. U izveštaju šefu misije, pukovniku Robertu Mekdauelu, on 23. oktobra 1944. godine pored ostalog piše:
Četnici imaju samo polovinu oružja potrebnog za ljudstvo kojim raspolažu. To oružje je svih postojećih vrsta i kalibara.
U izveštaju Draži pisanom 3. aprila 1945, Keserović navodi da je oktobra 1944. imao “nešto preko 10.000“ vojnika.
Keserovićeve jedinice raspolagale su sa dosta manje automatskog oružja od komunista, dok je razlika u snabdevenosti municijom bila još izraženija.
Kruševački istoričar Adam Stošić, koji je Bitku na Zapadnoj Moravi, skrivanu pola veka, prvi opisao, beleži:
Prema strategiji četničkih komandi, trebalo je zadržati po svaku cenu prodor partizanskih jedinica preko Morave. Zato su pored reke iskopani rovovi od Bogdanja do Bošnjana i ovde se danonoćno stražarilo da bi se onemogućio prelaz protivnika.
Posle 5. septembra dolazilo je do gotovo svakodnevnih okršaja južno i jugozapadno od Trstenika i Kruševca. Bila je to uvertira za odlučujuću bitku, u koju komunisti polaze 18. septembra. Preko Zapadne Morave oni kreću na dva sektora: Stopanja – Selište (iznad Kruševca) i Makrešane – Bošnjane – Vratari – Padež (ispod Kruševca), isturajući napred 4. crnogorsku brigadu. Tri od četiri bataljona ove brigade uspeli su da pređu reku do četiri časa popodne 19. septembra, posle “oštre borbe sa četnicima“, kako piše u komunističkom zborniku “Oslobođenje Kruševca 1944“.
U noći između 19. i 20. septembra reku prelaze i jedinice koje su nastupale na sektoru Makrešane – Padež. Tokom 20. septembra vodile su se krvave borbe na levoj obali Zapadne Morave, ali odlučujući okršaji odigravaju se sutradan, 21. septembra, kada četnici kreću u protivofanzivu. Borbe vođene tog dana Stošić ovako opisuje:
Razvija se bespoštedna borba na čitavoj liniji od Padeža i Parcana do M. Kruševice i Blagotina. Najteži okršaj se odigrao na Parcanskoj kosi (plato iznad Parcana i Kamenara – 3. srpska) i u Toponici (kod Velike Drenove – 4. crnogorska), jer je ovde bila i najveća koncentracija oba protivnika (do povlačenja Keserovićev štab je u Beloj Vodi). Nadmoćnim snagama i svešću da je ovo poslednji bedem prodoru partizana u centralnu Srbiju, četničke snage su naterale na povlačenje partizanske jedinice na čitavoj liniji. Neočekivano snažan udar izazvao je totalnu pometnju da su, u haosu povlačenja, “Crnogorci“ stigli iz Velike Drenove u Mrzenicu, a 3. srpska iz Bele Vode i Konjuha do Velike Drenove i Medveđe, gde su prešli Moravu.
Navodeći svedočenje seljaka iz Bele Vode da su se partizani prilikom bekstva davili u Zapadnoj Moravi, Stošić zaključuje: “Partizanske jedinice doživele su najveći poraz u kruševačkom kraju u toku rata“.
Evo kako je Bitku na Zapadnoj Moravi opisao narednik Slavko Zdravković, u to toba komandant 4. bataljona Župske brigade:
Samo tako dobri oficiri, kao što su bili Keserović i artiljerijski major Dimitrije Antonović, koji je tada komandovao Rasinskim korpusom, zaslužni su što nas partizani nisu oterali do Kragujevca. Dva dana smo odolevali. Onda je nastupilo takvo stanje da nismo imali kud. Partizani su imali ogromnu vatrenu moć, a mi smo ostali bez municije. Major Antonović nije komandovao iz pozadine, bio je sa nama, na položaju. U momentu kada smo bili na svega 30 metara jedni od drugih, on viknu: “Beže, majku im lopovsku, napred naši, juriš!“ Meni reče iz sveg glasa, mada sam bio svega pet koraka daleko, da odem i posednem jednu kosu. Partizani, naravno, nisu bežali, ali tu se prelomila bitka. Mi smo krenuli i oni su zaista počeli da odstupaju. Partizani su bili u takvoj panici, da su se davili u Moravi. Međutim, major Antonović je naredio da ostanemo na tom položaju, pošto je bila noć. Mislim da je to bila greška, mada je on postupio po pravilu službe. Ali, nastavili smo da ih gonimo, tako da smo ponovo ovladali Župom.
Kapetan Kramer izvestio je pukovnika Mekdauela:
…Ubrzo posle toga počeo je napad partizana, ali su ih četnici potukli i odbacili prema Kopaoniku. Za vreme tih borbi nemačke kolone su nesmetano prolazile preko teritorije koju su držali partizani. Nijedan metak nije bio ispaljen na njih. To sam lično posmatrao pomoću dvogleda s jednog uzvišenja.
Posle pobede u Bici na Zapadnoj Moravi, Rasinsko-toplička grupa korpusa je nastavila da potiskuje 2. diviziju u pravcu Kopaonika i Jastrepca. Pošto su potukli komuniste na desnom krilu, četnici su u noći između 24. i 25. septembra oslobodili Aleksandrovac i Brus. U toku 25. septembra komunisti su se povlačili i na levom krilu, odstupivši preko Rasine, na padine Jastrepca.
Komunisti su preduzeli protivnapad tokom 29. i 30. septembra. Njihove jedinice ponovo su zauzele Brus i Aleksandrovac, ali nisu uspele da potisnu četnike do Zapadne Morave. Nova linija fronta uspostavljena je petnaestak kilometara od ove reke prema Aleksandrovcu. Na levom krilu, četnici su 10. oktobra ponovo odbacili komuniste preko Rasine, prema Jastrepcu. Sledećeg dana komunisti su povratili deo teritorije. Uspostavljena je linija fronta na liniji Ljubinci – Trnavci – Gornji Stepoš – Donji Stepoš. Na tim položajima, i jedne i druge će zateći odlučujući događaji 14. oktobra.
Komunisti dugo nisu pisali o Bici na Zapadnoj Moravi. U obimnoj knjizi “Srbija u ratu i revoluciji 1941-1945“, o ovoj bici nema ni reči. Isprovocirani knjigom Adama Stošića “Pod nebom Kruševca“, 1996, oni sledeće godine objavljuju knjigu “Oslobođenje Kruševca 1944. godine“, u kojoj priznaju ne samo poraz na Zapadnoj Moravi, već i poraze koji su usledili narednih dana. Njihov opis bitaka ipak nije objektivan, jer, kao i u slučaju svojih drugih poraza, tvrde da su četnici sarađivali sa Nemcima. Razlika u odnosu na klasičnu istoriju, pisanu od 1945. naovamo, je u tome što su komunisti ranije pisali da su četnici pomagali Nemcima, a sada pišu da su Nemci pomagali četnicima. Razlika je i u tome što komunisti ovde unose dozu “samokritike“, navodeći: “Zbog toga što je štab 2. divizije slabo procijenio situaciju, te zbog isprekidanog fronta i neorganizovanog dejstva naših jedinica, neprijatelj je 27. septembra sa oko 10.000 vojnika ovladao lijevom obalom Rasine i Aleksandrovačkom župom i produžio preko Rasine“. Specijalno, kao uzrok poraza na Rasini 10. oktobra komunisti navode povlačenje dela svojih snaga dalje prema jugu, četiri dana ranije (24. divizija).
Što se Nemaca tiče, oni su u ovo doba u Kruševcu držali malobrojne jedinice, koje su se jedva kretale i glavnim drumovima. Poručnik Kramer piše kako mu je pukovnik Mekdauel naredio da otkrije, “ako postoji, bilo kakva vrsta saradnje “etnika s Nemcima“. Kramer je imao „neograničeno pravo kretanja i dodira s narodom“. Ne samo što nije otkrio nikakvu saradnju sa Nemcima, već je zajedno sa četnicima učestvovao u akcijama protiv njih.
Za sada je poznat samo jedan izveštaj o gubicima tokom Bitke na Zapadnoj Moravi. To je izveštaj Komande Srpske državne straže za Moravski okrug, koja se nalazila u Jagodini, a koji glasi:
Dana 19, 20, 21. i 22. septembra 1944. godine vođena je borba između partizana sa jedne strane i SDS i četnika sa druge strane, na položaju Stevanov grob, Devet dubova, sela Orlova i Donjeg Krčina, teritorija odreda sreza Temnićkog. Ovom prilikom ranjen je vodnik K. Milošević iz Temnićkog odreda i kaplar Ilija D. Marković iz Niškog odreda. Na strani četnika šest mrtvih i oko 14 ranjenih, a na strani partizana oko 120 mrtvih, 60 zarobljenih i oko 20 kola oterali su ranjene.
Sve pomenute lokacije nalaze se daleko od Zapadne Morave, na levoj obali reke. Donji Krčin je na polovini druma do Rekovca, tj. komunisti su uspeli da se probiju preko Morave čak oko 20 kilometara, a onda su oterani oko 50 kilometara, do nadomak Blaca. Kako izgleda, podaci Komande Moravskog okruga odnose se samo na gubitke nastale tokom četničke protivofanzive, koja je počela na pomenutim položajima. Kao konačni mogu se uzeti samo navodi o ranjavanju dva nedićevca, koji ujedno ukazuju na njihovo minimalno angažovanje.
Comments